MANUEL LENF DRENAJI


MANUEL LENF DRENAJI

Vücudun bazı bölgelerinde, lenf sisteminin gelişim anormalliğinin yanısıra radyoterapi, cerrahi müdahale, travma, inflamasyon veya tümöral gelişme nedeniyle lenf yollarının tıkanması veya kesintisi sonucu “LENFÖDEM” oluşur. Lenfödem uzuvlarda ağırlık, ağrı, parestezi, mobilitede azalma ve fonksiyon bozukluğuna yol açar. Zamanla etkilenmiş kolda fibrozis ve inflamasyon da gelişebilir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve zamanla anksiyete, depresyon ve uyum sorunları, sosyal ve seksüel problemler açığa çıkar.

 

Hücrelerarası boşlukta aşırı miktarda biriken bu sıvı, manuel olarak uygulanan bir drenaj tekniğiyle vücudun diğer bölgelerine gönderilerek dolaşım sistemi yeniden aktive edilir. Her vaka için manuel tekniğin tipi ve sırası farklı bir prensip ile belirlenir. Manuel lenf drenajıyla beraber yapılan özel kompresyon uygulamaları, cilt bakımı ve egzersizler birbirini tamamlayıcı çalışmalardır.

 

Lenf drenajı hastalıkların iyileşmesini hızlandırır, kan basıncını düşürür, cerrahiler ve burkulmalar sonucu oluşan ödemleri azaltır, hücresel seviyede dokuları tamir eder, sinüzit ve artritlerin tedavisinde yardımcıdır, kanı oksijenlendirir, cilt migrenlerinde / kulak çınlamasında / uykusuzlukta / trigeminal nevraljide semptomları azaltır, cilt görünümünü iyileştirir (yanıklar, akneler, skarlar), detoks (toksinlerden arınma) sağlar.

 

LENFÖDEM problemlerinde Manuel Lenf Drenajı ve Kompresyon Bandajı tekniklerini uzman fizyoterapistimiz başarıyla uygulamaktadır.